Viral Reklamların Şahı “Fulyanın İntikamı”

Yeni medya araçları ile hayatımıza giren viral reklamlar en düşük bütçeyle reklam yapma olanağınıza karşı en yüksek verimi alabileceğiniz reklamcılık türüdür. Viral reklamcılığı kelime manası ile ele alacak olursak, insanların ilk karşılaştığı anda reklam olduğunu kavrayamadığı ve etkilenerek diğer insanlar sözlü veya sosyal medya paylaşımı olarak paylaştığı reklamlardır. Ve ülkemizde ki en başaralı viral reklam olan “Fulyanın İntikamı” nedir?

Fulyanın İntikamı isimli viral reklam çalışması 2009 yılında Gittigidiyor.com için geliştirilmiş bir stratejidir, ve her viral reklam çalışmasında olduğu gibi bu projeye de bir hikaye gerekmektedir, bu projenin hikayesinde ise Fulya isimli genç bir kadın baş rolü oluşturmaktadır, hikayenin akışı ise şu şekilde gelişmektedir, Fulyanın sevgilisi Mert kendisini arkadaşı Begümle aldatmaktadır ve bu durumu öğrenen Funda intikam için Mert ile arasında bağ oluşturan eşyaları maddi değerine bakmaksızın sembolik olarak bir liraya Gittigidiyor’dan satışa sunmaktadır, bu eşyaların arasında; beraber fotoğraflarının oldukları kameradan, Mert için değeri paha biçilmez olan futbol topuna kadar her şey vardır. Ve çekilen bu video dönemin en yaygın sosyal ağı olan facebook üzerinden yayına geçirilmiştir. Ve videoyu izleyenler hikayenin gerçekliğine o kadar inanmışlardır ki, Fulya isimli kurgu karaktere açılan sahte facebook  hesabına ilk yirmi dört saate altmış sekiz bin arkadaşlık isteği gelmiştir.

Peki Fulyanın İntikamı Başarıya Ulaşmış Mıdır?        

Eğer bu soruyu reklamcılık adına cevaplarsak kesinlikle evet J Fulyanın kazandığı istatiskleri şimdi beraber inceleyelim;

-Birçok ana haber bülteninde en az 10 dakika kendisinden bahsettirdi.

-Bir gün sonra ulusal gazetelerin baş sayfasında yerini aldı.

-1 ayda tam 4.750.000 kişiye ulaştı.

-Facebook’ta açılan hesabına 68.000 arkadaşlık teklifi geldi.

-1 ay içerisinde video sitelerinde 870.000 kez izlendi.

-6.300 farklı blogda kendisinden bahsedildi.

-Hakkında 47 cevap videosu çekildi.

-Haftalık bazda GittiGidiyor.com’a gelen trafik büyük ölçüde arttı.

-Yeni kayıtlı kullanıcı sayısı %97 arttı.

-GittiGidiyor.com’daki intikam profili 134.000 kez ziyaret edildi.

-GittiGidiyor.com’un Türkiye sıralaması 19.’luktan 15.’liğe tırmandı.

-GittiGidiyor kelimesinin arama hacmi Google’da %200’den fazla arttı.

Buyrun Fulyanın İntikamı;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir