Küresel Pazarda E-Ticaretin Yeri Nedir?

         Özellikle doksanlı yılların itibaren internetin münferit kullanıcılara yayılması ile yeni bir pazarlama yöntemi keşfedilmişir. İnternet üzerinden verilen ilk pop-up reklam ekim 1994’de verilmesinin ardından yüzde kırk dörtlük bir tıklanma seviyesine ulaşmış ve bazı girişimciler için adeta bakir topraklar olarak kabul edilmiştir,bu gelişmenin hemen ardından günümüzde halen sektörün devleri olan iki e-ticaret firması 1995’de Amazon ve eBay kurulmuştur. Bu iki platformun önemi ise dönemlerinde internet dünyasına maddi ve teknik yönlerden açılabilecek güçleri olmayan firmaları bünyelerinde bulundurup sanal Pazar yeri oluşturmalarıdır, bu girişimler ile e-ticaretin çeşit ve seçenek olarak zenginleşmesi sağlanmış ve nihai tüketiciye arzı kolaylaşmıştır.

          E-Ticaretin Firmalara Sunduğu Avantajlar

       Günümüzde gelişen kargo seçenekleri ve internetin hayatımıza katmış olduğu e-ödeme yöntemleri sayesinde, birçok küçük ve orta ölçekli firmalar için tabiri caizse sınır kalkmıştır, ve hedef kitlelerini bölgesellikten çıkarıp ülke çapında hatta küresel hale getirmişlerdir.

       Firmalar tek bir depo ile müşterisine ürün dağıtım yapabilme yetisi kazanmıştır, artık firmaların bölgesel depolara veya küresel pazarda rekabet edecekler ise ihracat yapacağı ülkede ofis açmak gibi zorunluluklarla yüz yüze kalmamaktadırlar.

      Dizaynı ve modernizasyonu gerçekleştirmek için satışa ara vermek zorunda olmayan e-ticaret siteleri mağazaları, sabit giderlerin düşüklüğü ve max müşteriye erişim imkanının fazla olması sebebiyle firmalar için cazibe merkezidir.

         E-Ticaretin Firmalara Sunduğu Dezavantajları

      Firmaların tekelleşen sanal pazar alanlarında ön sıralarda yer bulamaması, tüketiciyi koruyan yasaların halen oluşturulamamış olması ve sahte ürün satan firmaların e-ticaretin güvenini kullanıcı gözünde sarsması firmalar için problem oluşturmaktadır.

        E-Ticarette Reklamcılık

       Yeni medya reklamcılığında, belirli hedeflere koyarak zamanla bu hedefe ulaşmaya çalışılmalıdır. Sosyal medya reklamları birçok farklı kanalı bünyesinde barındırır. Bu  kanallar arasında Facebook, Instagram, Twitter, Linkedin,Youtube, Foursquare gibi sosyal paylaşım siteleri bulunmaktadır. Saymış olduğum tüm bu sosyal medya platformlarında yer almaktansa markanıza uygun birkaç mecrada faaliyet göstererek reklam vermeniz yararınıza olacaktır.

     Yeni Medya Kanalını Seçerken  Dikkat Edilmesi Gerekenler;

     Reklam verme amacınıza ve stratejinize,hedef kitlenize,reklamların yayınlanmasını istediğiniz lokasyona,reklam harcaması için bütçenize dikkat ederek hangi sosyal medya platformunda yer alacağınızı belirleyebilirsiniz. Yer almak istediğiniz dijital kanalı seçtikten sonra reklamlarınızda ilgi çekici kaliteli video ve görseller kullanmalısınız. Ayrıca anlaşılır ve özgün içerikler paylaşarak güçlü bir iletişim dili ile etkileşimi artırabilirsiniz. Ürün ve hizmetlerinizden kullanıcıların haberdar olması için düzenli paylaşım yapmak da sosyal medya reklamcılığında önemli konularından biridir.

      Yeni Medya Reklamlarının Avantajları

      Yeni medya reklamcılığı, kısa sürede en fazla kişiye ulaşmayı hedefleyen bir reklam türüdür. Kişiler,firmalar ve web siteleri ürün ya da hizmet tanıtımları için artık tüm bütçelerini neredeyse sosyal medya pazarlaması için harcıyor.Bunun sonucunda anlık olarak hedef kitlelerine reklam yapabilmektedirler.

Kolay Erişim: Yeni medya reklamları, geniş kitlelere ulaşmayı sağladığı için ürün ve hizmetlerin tanıtımı daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılmaktadır.

Hızlı Yayılması : Reklamların yayınlanma sayısı dijital mecralarda daha fazla olduğu için bir reklamın gün içerisinde milyonlarca insana ulaşması mümkün.Kitlelere daha hızlı yayılma imkânı verir.

Düşük maliyetli:  Küçük bir bütçe ile birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Yeni medya reklamları geleneksel pazarlamaya göre daha uygundur ve etkisi daha fazladır.

Ölçülebilir:Yeni medya reklamcılığının en önemli faydalarından biri de kaç kişiye erişildiğinin tespit edilmesidir. Bir reklamın kaç kişiye erişildiğini,kaç kişinin görüntülediğini ve tıkladığı gibi analizler yapmanıza olanak tanır.

Kontrol Edilebilir: Yeni medyada, reklam verdikten sonra hedef kitlesini ve içeriğini değiştirebilirsiniz. Reklamın ne zaman başlatılıp durdurulması gerektiği ile ilgili zamanlamayı da manuel olarak yapma imkanı veriyor.

Hedefleme Yapılması: Reklamların hangi kitleye ulaşacağını belirleyebilirsiniz. Kullanıcıların cinsiyet,yaş, eğitim durumu gibi demografik özelliklerine göre hedef kitlenizi seçebilirsiniz.Ayrıca reklamın yayınlanacağı ülke,şehir,ilçeyi seçerek lokasyon bazlı hedefleme yaparak daha doğru kitleye ulaşmanıza olanak tanır.

      Yeni medya reklamlarının kurumlara, şahıslara ve markalara etkisi büyüktür. Bu yüzden sosyal ağlardaki geniş kitlelere ürün ve hizmetlerinizin tanıtımını yaparak yeni müşteriler kazanırsınız ve rakiplerinizin önüne geçersiniz.

       Ayrıca gerilla reklam olarak adlandıralan ilk bakışta reklam olduğu anlaşılmayan ve genellikle yeni medya da yayılan bu reklamların özgünlük seviyesine göre viral olma seviyesi artar, ülkemizde bu yöntemle yapılan en başarılı reklamı , “Fulya’nın intikamı” olarak bilinen ve Gittigidiyor.com‘un viral bir kampanyası olan video, bir dönemin en çok izlenen ve konuşulan videosu haline gelmişti. Fulya isimli genç bir kadının kendisini en yakın arkadaşıyla aldatan eski sevgilisinin eşyalarını Gittigidiyor üzerinden satmasını konu almıştır ve reklamın başarısı şu şekildedir;

“-Birçok ana haber bülteninde en az 10 dakika kendisinden bahsettirdi.

-Bir gün sonra ulusal gazetelerin baş sayfasında yerini aldı.

-1 ayda tam 4.750.000 kişiye ulaştı.

-Facebook’ta açılan profiline 68.000 arkadaşlık teklifi geldi.

-1 ay içerisinde video sitelerinde 870.000 kez izlendi.

-6.300 farklı blogda kendisinden bahsedildi.

-Hakkında 47 cevap videosu çekildi.

-Haftalık bazda GittiGidiyor.com’a gelen trafik büyük ölçüde arttı.

-Yeni kayıtlı kullanıcı sayısı %97 arttı.

-GittiGidiyor.com’daki intikam profili 134.000 kez ziyaret edildi.

-GittiGidiyor.com’un Türkiye sıralaması 19.’luktan 15.’liğe tırmandı.

-GittiGidiyor kelimesinin arama hacmi Google’da %200’den fazla arttı. (Alexa verileri)” (ÜÇHİSARLI, 2018)

       Yeni medyada kullanılan bir diğer reklamcılık yöntemi ise yeni medyada belirli bir kitleye  sahip olan blogerlara ve vlogırlara belirli bir ücret karşılığı yaptırılan ürün tanıtımlarıdır, bu yöntem geleneksel medyadaki ürün yerleştirme yöntemi ile aynı kökene sahiptir, tanıtımı yapan kişi ürünü gündelik hayatının bir parçasıymış gibi nihai kullanıcıya sunar ve tanıtımı yapan kişiye güven duygusu besleyen izleyici için ürün güvenilirlik kazanır.

           E-Ticaret Türleri

        Bu modelde tarafların her ikisi de şirketlerdir. Firmaların elektronik ortamda tedarikçiye sipariş vermesi, faturalarını temin etmesi ve bedellerini ödemesi bu bölümde değerlendirilmektedir. Bu modelin en önemli temsilcisi Alibaba.com’dur. Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Çin’in dünya piyasalarına açılması için kurulmuş olan bu site geçtiğimiz yıl 20 milyondan fazla kişiye/firmaya hizmet sunmuştur.

“Şirket-Tüketici arası elektronik ticaret modeli (B2C – Business to Consumer) elektronik ticaretin en çok bilinen türüdür. Sanal Mağaza uygulamaları ile firmalar internet aracılığıyla elektronik ortamda; bilgisayardan ayakkabıya, kitaptan telefona birçok ürünün doğrudan tüketiciye satışını yapmaktadır. Bu modelim en bilinen türü ve öncüsü Amazon.com’dur.

Tüketici-Tüketici arası elektronik ticaret modeli (C2C – Consumer to Consumer) tüketicilerin güvenilir internet sitelerinde bir araya gelerek çeşitli ödeme kanalları aracılığıyla yapmış oldukları ürün ve hizmet satışlarıdır. Bu modelin dünya üzerinde ki en önemli örneği Ebay.com’dur. Ülkemizde ise bu boşluğu Gittigidiyor.com doldurmaktadır.

Şirket-Kamu idaresi arası elektronik ticaret modeli (B2G – Business to Goverment) şirketler ile kamu idaresi arasındaki lokal ağlar üzerinde yapılan ticaret, haberleşme ve diğer tüm etkinlikleri kapsamaktadır. Vergi ödemeleri bu modelin örnekleri arasında yer alır.

Tüketici-Kamu idaresi arası elektronik ticaret modeli (C2G – Customer to Goverment) tüketici ile kamu idaresi arasında her türlü vergi, sağlık ve hukuksal etkinliği kapsamaktadır. Henüz yaygın örnekleri olmayan bu kategoride ehliyet, pasaport başvuruları, sosyal güvenlik primleri ile vergi ödemeleri gibi uygulamalar yer almaktadır.” (KARAKAYA, 2013)

     E-Ticarette Dropshipping

     Dropshipping, dilimizde stoksuz satış olarak ifade edilmektedir. Firma, ürün stokları tutmak yerine, site üzerinden gelen siparişleri tedarikçi firmaya yönlendirir ve tedarikçinin deposu üzerinden siparişleri yönetir. Böylelikle firma ürün stokları tutmadan, tedarikçilerin ürünlerini satabilmektedir.

                 Türkiyede E-Ticaret Hacmi

     Türkiyede ticaret hacminin son birkaç dönemde duraklamasına hatta resmi olmayan verilere göre gerilemesine rağmen e-ticaret sistemi ve bu sisteme entegre olan sistemler(kargoculuk-e ödeme firmalar ve e-danışmanlık firmaları vb.)kademeli olarak büyümüştür. Ve gerek sanal pazara açılan yerel işletmeler veya tamamen e-ticarete yönelik kurulan firma sayıları türk ekonomisinin durumunun tam tersinedir. Nitekim bu durum küresel pazarlarda da aynı şekilde gelişmektedir.

“TÜBİSAD’ın bu yıl ikincisini düzenlediği “Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü-2014” raporunun sonuçları, TÜBİSAD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. M. Kemal Cılız, TÜBİSAD e-Ticaret Komisyonu Başkanı Burak Ertaş, Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) CEO’su Soner Canko, Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Orhun ve Deloitte Türkiye Ortağı Tolga Yaveroğlu’nun katıldığı toplantıyla duyuruldu. TÜBİSAD tarafından, ETİD proje ortaklığı, Deloitte Türkiye proje yönetimi ve ComScore proje veri ortaklığında hazırlanan rapora göre, e-ticaret sektörü bir önceki yıla göre yüzde 35’lik artışla 18,9 milyar lira büyüklüğe, e-ticaretin toplam perakende harcamaları içerisindeki payı ise yüzde 1,6 seviyesine ulaştı. Rapora göre, toplam pazarın 18,9 milyar liraya ulaştığı e-ticarette, kategori olarak bakıldığında 2014 yılında tatil seyahat bir önceki yıla göre yüzde 35’lik büyüme ile 6,8 milyar liraya, sadece online perakende yüzde 33’lük büyüme ile 6,5 milyar liraya, çok kanallı perakende ise yıllık yüzde 47 büyüme ile 3,5 milyar liraya ulaştı. 2014 yılında online pazaryeri kategorisi yüzde 62 büyüyerek 2,7 milyar lira, online bahis kategorisi yüzde 30 büyüyerek 2,1 milyar lira, online-çok kategorili siteler kategorisi yüzde 25 büyüyerek 1,8 milyar lira, online-özel alışveriş kategorisi yüzde 10 büyüyerek 1,5 milyar lira, online dikey kategorisi ise yüzde 15 büyüyerek 0,6 milyar lira oldu. Ayrıca, çok kanallı kategoriye bakıldığında ise, yıllık olarak yüzde 48 elektronik büyüme ile 1,4 milyar lira, giyim & ayakkabı yine yüzde 48’lik büyüme ile 0,7 milyar liraya, ev & dekorasyon yüzde 40 büyüme ile 0,4 milyar liraya, eğlence & kültür yüzde 59 büyüme ile 0,2 milyar liraya, diğer kategori ise yüzde 45 büyüme ile 0,9 milyar liraya ulaştı.” (Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü-2014, 2014)

         Ülkemizde ve dünyada gelişen dijital kültür ile e-ticaret kavramı her geçen gün hayatımıza daha çok yerleşmektedir, ve bu durumu sadece e-ticaret siteleri veya e-ticaret Pazar yerleri olarak ele almak oldukça sığ bir yaklaşım olacaktır. Çünkü günümüzde e-ticarette gelir kaynağı sadece somut ürünlerin satışı olarak kalmamıştır, örneğin Netflix olarak adlandırılan platform küresel sinema ve televizyonculuk sektörünü baştan yaratmaktadır, bu durum sadece sinema sektörünü veya geleneksel içerik üreticilerini etkilemesinin yanı sıra sinema kültürü olarak adlandıra bileceğimiz bir olguyu oldukça zayıflatmaktadır. İnsanların boş vakitlerinde sosyalleşmek için kullandıkları sinemalara talebi oldukça düşürecek olan netflix insanları sinemaya gitmek yerine evlerinin rahatlığında film izlemeye itmektedir, ve bu platformda yayınlanan birçok film netflix özel yayınıdır veya sinemalarla hemen hemen eş zaman yayınlanan eserlerden oluşmaktadır. Bu durum sosyal ve kültürel yapıyı değiştirerek insanların yaşamında özel yaşam alanı olan evlerin önemini arttırmaktadır.

     Airbnb ve booking gibi platformlar sayesinde ise insanlar yapacakları tatili bir tur firmasının planına bağlı kalmak yerine oldukça kişiselleştire bilmektedirler. Özellikle airbnb’i sayesinde insanlar istedikleri lokasyondan istedikleri özelliklere sahip bir evi çok kolay bir şekilde kısa süreli ve kullanıma uygun olarak kiralayarak, yabancı bir ülkede bile kendilerini evlerinde hissedebilmektedirler. Ayrıca tüm bu hizmetleri sağlayan platformlar küçük girişimcilerin tüm dünyaya açılmasını sağlamaktadır.

       Youtube gibi çeşitli platformlardan profesyonel habercilik yapan girişimlerin sayısı azımsanmayacak seviyeye ulaşmıştır ve bu durum geleneksel medyanın tekelleştiği bölgelerde güçlü bir alternatif olarak değerlendirilmektedir, toplumda ki en azınlık grupların bile yeni medya platformlarında sesini duyura bilme imkanı bulunmaktadır.

       Türkiye gibi gelişmekte olan veya az gelişmiş olan ülkelerin ihracatlarını arttırabilmesi için e-ticaret mükemmel bir fırsat oluşturmaktadır, çünkü bu ülkelerde yatırımcı bulmakta güçlük çeken firmalar nispeten küçük olan sermayeler ile küresel pazarda yer alarak büyüme imkanı yakalaya bilmektedirler, ve kendi ülkelerinin para birimleri hedef Pazar olarak belirlenen ülkelerin kullandıkları ülkelerin para birimlerinden zayıfsa, hedef ülkedeki yerli rakiplerine göre iş gücü maliyetleri oldukça ucuz olmaktadır ve bu durum uygun fiyat olarak nihai kullanıcıya yansıyacaktır ve ihracatçı firmalar için bu durum önemli bir avantajdır.

      Tabi ki orta seviyeli veya yeni kurulan firmalar için sıraladığımız bu e-ticaret imkanları kullanırlırken, piyasa içinde ki tekelleşmeler ve ülkelerin izlediği iç ve dış ticaret politikaları göz önünde bulundurulmalıdır.

Kaynakça

KARAKAYA, T. (2013). KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE E-TİCARETİN ÖNEMİ VE PAZAR PAYI. İstanbul: T.C.İSTANBUL TİCARET ÜNİVERSİTESİSOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜULUSLARARASI TİCARET ANABİLİM DALIULUSLARARASI TİCARET YÜKSEK LİSANS PROGRAMI.

(2014). Türkiye e-Ticaret Pazar Büyüklüğü-2014. TÜBSİAD.

ÜÇHİSARLI, C. (2018, Mart 19). Pazarlamasyon: https://pazarlamasyon.com/turkiyenin-en-cok-konusulan-8-viral-reklami/ adresinden alınmıştır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir