Sosyal Medya Reklamcılığı Nedir?

    Sosyal medya hayatlarımıza çok hızlı bir şekilde girdi ve alışkanlıklarımızı da hızlı bir şekilde değiştirdi, televizyonun popülaritesini azaltıp, yediden yetmişe her türlü sosyo-kültürel sınıftan kullanıcılar edindi. Peki, geleneksel medya var olan radyo-televizyon yayınlarında ki reklamcılık sektörü, yeni medya olarak nitelendire bileceğimiz sosyal medyada reklam sektörü ne durumda.

Yeni medya reklamcılığını üç ana başlık altında inceleye biliriz;

1-) Sosyal Medya Platformlarına Verilen Sponsorlu Reklamlar;

    Sosyal medya platformlarına vereceğiniz, sponsorlu reklamlar ile hedef kitlenizi çok iyi belirleyip nokta atışları yapabilirsiniz örneğin hedef kitlenizi belirlerken; yaş aralığını, cinsiyetini, ilgi alanlarını, oturduğu konumu hatta medeni halini bile belirliye bilirsiniz. Ve istediğiniz bütçe aralığıyla oldukça başarılı bir reklam çalışması yürütebilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra anlık olarak reklam istatistiklerini takip edebilirsiniz.

2-) Sosyal Medya Fenomenleri Üzerinden Yapılan Tanıtım;

    Reklamını yapmak istediğiniz ürün veya hizmetin kitlesine uygun olacak bir takipçi kitlesine sahip olan bir sosyal medya fenomeniyle anlaşıp, ürününüzün veya hizmetinizi kullanıp yorumlamasını sağlayın. Bu anlaşma tabi ki belirli bir ücret karşılığı olacaktır, lakin sosyal medya fenomenlerinin çok sadık bir kitlesi olduğu için doğru fenomenle çok başarılı reklam sonuçları alınabilir.

3-) Viral Reklam

      Viral reklamın ilk önce kelime manasını ele alırsak sosyal medya üzerinden fotoğraf veya video ile hedef kitleye görselin reklam olduğunu ilk etapta fark ettirmeyerek, paylaşımın sosyal medyada geniş kitlelere dağılmasıdır.

     Doğru bir viral reklam ile hayal bile edilemeyecek başarılar elde edilebilir, ülkemizde bunun çok başarılı örnekleri mevcuttur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir